NORSKO

Fotogalerie NORSKO

Mapka Norska

Norsko je nádherná, čistá země plná divukrásné a nespoutané přírody a pohodových lidí. V letních měsících je to země zvláštního, měkkého nízkého světla, které na cestovatele může působit doslova jako droga. Kdo jeho magickou sílu jednou okusí, většinou se sem touží vrátit. Norsku se někdy přezdívá země Vikingů a Trollů. Krom toho je ze všech severských zemí jednoznačně nejhornatější, najdete  zde nejvyšší pohoří celé Skandinávie, které dosahuje téměř dvouapůltisícových výšek. Kromě hor samotných je to také země mnoha ostrovů, hlubokých fjordů, burácejících vodopádů, krásných dřevěných kostelíků a sobích stád. Tato skandinávská kráska však nabízí zvídavým cestovatelům mnohem více. V jižní části země leží zajímavé kulturně-historické památky, sever je známý hlavně souostrovím Lofoty a nejsevernějším místem kontinentální Evropy - pověstným Nordkappem.

 

V této fotogalerii naleznete prozatím jedinou sekci a sice:

 

Není-li uvedeno jinak, používám na svých stránkách výhradně svoje vlastní fotografie. Na jakékoliv využití fotografií z této galerie se vztahují všechna autorská práva.

Všechny fotky jsou opatřeny popisky a jsou interaktivní, jakmile na ně kliknete, zvětší se vám.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie ZIMNÍ HARDANGERVIDDA

Napadlo Vás někdy stejně tak jako mne, jaké by to bylo vyrazit na běžky místo do Krkonoš nebo Jeseníků třeba do Norska? Já jsem si pro dvě své výpravy vybral středně vysoké norské pohoří Hardangervidda.

Hardangervidda je největší náhorní plošina v celé Evropě, která leží na rozhraní norských krajů Buskerud, Hordaland a Telemark. Rozloha plošiny je cca 7.400 km2. Více než polovinu z této rozlohy zaujímá stejnojmenný národní park, který je současně největším a nejjižněji položeným národním parkem v Norsku. Přestože velká část plošiny se nachází v nadmořských výškách od 1.000 do 1.300 m, většina oblasti leží nad horní hranící lesa a vegetace je tvořena převážně horskou tundrou. Nejvyšší horou je 1.862 m vysoký ledovec Hardangerjøkulen, který je zároveň šestým největším norským ledovcem.

Fotografie, které si můžete prohlédnout v této galerii, pocházejí z obou výprav. První proběhla přes Silvestra na přelomu let 2007 až 2008 a při ní jsme tábořili ve stanu venku, a všechny své věci jsme tahali  s sebou v batozích nebo specielních sněžných saních (tzv. pulku). Bylo to drsné, ale Hardangervidda mě tehdy nadchla a rozhodl jsem se, že se sem někdy určitě ještě vrátím. Podruhé jsem se proto do stejné oblasti vypravil v březnu 2009. Tahle sekce by se vlastně správně měla jmenovat "Zimní a jarní Hardangervidda", protože fotky v druhé části galerie pocházejí vlastně už ze začátku jara. Při této druhé výpravě jsme se již ubytovali v pěkném horském srubu, na výlety jsme vyráželi nalehko, abychom si je pořádně užili.

Oblast můžete navštívit v rámci mého zimního zájezdu na Hardangerviddu.

 Zobrazit fotky z Hardangerviddy

 

 
 
 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 20.03.2024 22:02:36